Вирішення питання бродячих тварин
03.07.2018

Допомога охорони здоров’я

Допомога охорони здоров’я.

Що відбувається з українською медициною?
На жаль, незважаючи на більш ніж 20 років незалежності система залишилася радянською — стандарти, інфраструктура, управління. Вітчизняна система охорони здоров’я сьогодні є однією з найбільш неефективних в Європі, аутсайдером реформ не тільки в Європі, але і серед колишніх країн СРСР.

1) Система фінансування
Українські лікарні фінансуються за системою М.О.Семашко. М.О.Семашко був радянським лікарем і державним діячем. За його імені була названа централізована система охорони здоров’я, яка збереглася в Україні до сьогодні. За системою Семашко державні виплати лікарням залежать від показника «ліжко-день»; зарплати лікарів залежать не від результатів діяльності, а від кваліфікації та наукового діяльності. На сьогодні вже майже всі країни колишнього СРСР відмовилися від цієї системи і перейшли на інший тип фінансування — за послуги, а не «койко-місце».

2) Застаріла інфраструктура
Крім неефективної системи фінансування, українська охорона здоров’я відрізняється застарілої інфраструктурою. Багато лікарень були спроектовані і побудовані ще в радянські часи, тоді ж була закуплена частина устаткування.

3) Відсутність законів
Одна з проблем, що не дозволяють вивести українську медицину на новий рівень — це відсутність законів, які відповідають стандартам розвинених країн. Чи варто говорити, що існуюча законодавча база безповоротно застаріла. Для прикладу, в Україні немає законодавства, яке дозволяє проводити пересадку серця, тому хворі, які потребують пересадки, відправляються на лікування в Білорусь, де прийняті закони про трансплантацію.

4) Низькі зарплати лікарів
У всьому світі професія лікаря — одна з найбільш шанованих і високооплачуваних, наприклад, в США хороший хірург може заробляти більше 1 млн. доларів на рік. В Україні, на жаль, все по-іншому. У нас офіційна зарплата лікаря становить кілька тисяч гривень і заради цього на фахівця чекають 6 років важкого навчання, кілька років інтернатури. З таким підходом існує ризик, що скоро лікувати українців буде нікому.

5) Відтік медичних фахівців за кордон
Багато розвинених країн, що відчувають нестачу в медичному персоналі, пропонують іноземним лікарям хороші умови роботи, допомога в легалізації дипломів, безкоштовні мовні курси і багато іншого. Наприклад, в Німеччині, за офіційними даними, не вистачає приблизно 20% лікарів. Високий попит на медичний персонал спостерігається і в Данії (в основному на фахівців вузького профілю, таких як неврологи, радіологи, анестезіологи та т.і.). Професія медсестри дуже затребувана в європейських країнах, яка доглядає за хворими та людьми похилого віку на дому і в стаціонарах.

6) Неофіційні платежі
В Україні медицина офіційно безкоштовна, проте це давно не відповідає дійсності. У той же час гроші, які люди платять за медичні послуги, йдуть в кишені приватних осіб і не сприяють підвищенню якості української медицини.

7) Доступ до медичної допомоги
Якщо в містах справи з доступом до медичної допомоги йде нормально, то в селах з цим набагато складніше. Лікарі не хочуть працювати в провінції по цілком зрозумілих причин. Щоб вирішити цю проблему, потрібно запропонувати їм хороші умови праці та нормальну оплату. Тільки за такої умови лікарі з’являться в селах.